بالاخره Internet Explorer 8.0 در 19 مارس 2009 منتشر شد. بخاطر موفقیت IE8 در آزمون Acid2 این مرورگر به جرگه مرورگرهای استاندارد امروزی پیوست و حالا می توانید به راحتی پیش نمایش سایت خود را در Firefox ببینید با اعتماد به اینکه در IE هم بطور صحیح نمایش داده خواهد شد. تنها نگرانی باقیمانده سازگاری سایت شما با Internet Explorer 6 ،Internet Explorer 7، نسخه های قدیمی Safari ،Firefox 1.5،Opera 8.0 و Google Chrome خواهد بود!!

گذشته از مبحث آزار دهنده Backward Compatibility، مرورگر IE به همراه خصوصیات چشمگیری به بازار عرضه شد که یکی از جالبترین آنها Web Sliceها هستند که در این پست در مورد آن صحبت خواهم کرد.

Web Sliceها در عمل

اجازه دهید برای آشنایی بیشتر با Web Sliceها مروری بر نحوه استفاده و بکارگیری آنها در سایت رویاگر داشته باشیم. در رویاگر به غیر از امکان RSS که در تمام قسمتهای پویای سایت تعبیه شده است کاربر با بردن ماوس به روی بخش مورد نظر ما Web Sliceها را کشف می کنند. به این روش In-document Discovery گفته می شود.

کشف Web Slice به روش In-document Discovery

IE با پیدا کردن هر Web Slice، آنرا در دکمه Feed Discovery در نوار فرمان قرار می دهد.

دکمه Feed Discovery در نوار فرمان Internet Explorer

به عنوان مثال با انتخاب عنوان آخرین پست که در دکمه Feed Discovery منعکس شده است دراین برش (Slice) از سایت عضو خواهید شد. در نتیجه برای اطلاع از آخرین پست رویاگر فقط مرورگر خود را باز کنید! به محض عضویت، موتور دانلود Feed مرورگر به طور دوره ای Web Sliceها را با اطلاعاتی که از سایت ها دریافت می کند به روز خواهد کرد. حال اگر IE تغییری را تشخیص دهد با Bold کردن متن دکمه مربوطه کاربر را مطلع خواهد کرد.

پنجره افزودن Web Slice به Favorites barپنجره پیش نمایش Web Slice

در نتیجه شما عنوان آخرین ارسال رویاگر را همیشه در Favorites Bar خواهید داشت و با کلیک کردن روی دکمه آن در پنجره پیش نمایش (Preview)، متن Intro را مشاهده کرده و امکان مشاهده کامل پست را خواهید داشت.

برای دسترسی به صفحه کامل وب روی دکمه Open و برای به روز رسانی محتویات Cache شده Web Slice روی دکمه Refresh در پنجره پیش نمایش کلیک کنید.

از دیگر قسمتهایی که در رویاگر به Web Sliceها مجهز شده اند می توان به لینکهای تایید شده، آخرین ارسالهای وبلاگ و تازه ترین نمونه کارها اشاره کرد.

چگونگی افزودن Web Sliceها به سایت شما

سادگی اجرا و بکارگیری Web Sliceها متحیر کننده است. Web Slice ها بر پایه hAtom Microformat با تعدادی ویژگی اضافی ساخته شده اند. برای قابل عضویت شدن قسمتی خاص از صفحه، Web Sliceها از تگهای عادی HTML معنی گرا استفاده می کنند. برای شناسایی Web Sliceها، IE سایت را برای عناصری با نام کلاس و شناسه خاص جستجو می کند. برای افزودن این ویژگی به سایت خود حداقل به سه عنصر hslice، id و entry-title نیازمندید.

عنصر hslice

عنصر hslice مشخص کننده بخشی از وب سایت است که برای مرورگر قابل عضویت است. این عنصر شامل تمام خواص لازم و اختیاری یک Web Slice است.

<div class="hslice" id="score">

بر خلاف کلاسهای Style معمول، کلاسهای Web Slice نیازی به وجود یک قائده (Rule) در فایل Style Sheet سایت ندارند. در صورت نیاز به استفاده از نام یک کلاس دیگر برای این عنصر می توانید نام کلاس Web Slice را با نام کلاس دلخواه خود با استفاده از یک فاصله ترکیب کنید.

<div class="hslice forecast" id="weather">

عنصر id

به همان روشی که از تگ <a> همراه با خصوصیت Name استفاده می کنید، از خصوصیت id برای شناسایی Web Sliceها در URL استفاده می شود. خصوصیت id حتماً باید در همان عنصری باشد که از کلاس hslice استفاده می کند. طبیعی است که id نباید تکراری باشد. اگر چند Web Slice دارای یک id یکسان باشند، IE فقط اولی را قبول خواهد کرد. در صورت تغییر مقدار id، مرورگر IE قادر به شناسایی Web Slice نخواهد بود.

عنصر entry-title

حداقل یک فرزند (Child) از تگی که کلاس hslice را دارد باید از کلاس entry-title استفاده کند. مقدار این عنصر در حقیقت متن دکمه Web Slice و اسم بکار رفته برای دکمه Feed Discovery خواهد بود.

<div class="hslice" id="main">
  <h2 class="entry-title">Tehran Weather</h2>
  ...
</div>

این امکان وجود دارد که چندین محدوده متنی را برای ساختن عناوین پویا که با Web Slice به روز می شوند ترکیب کرد. کلاس entry-title می تواند به بیشتر از یک عنصر داده شود. IE مقادیر را به ترتیبی که در متن HTML آمده اند به هم ملحق خواهد کرد. در مثال زیر IE عبارت Tehran Weather 62° را هنگام به روز رسانی Web Slice نمایش خواهد داد.

<div class="hslice" id="main">
  <h2 class="entry-title">Tehran Weather</h2>
  <p>It is currently <span class="entry-title">62°</span>.</p>
</div>

عناوین Web Sliceها به 128 کاراکتر محدود هستند.

عنصر entry-content

این خصوصیت بخشهایی که باید بعد از کلیک روی دکمه Web Slice در پنجره پیش نمایش، توسط IE نمایش داده شوند را مشخص می کند. طول و عرض پیش فرض پنجره پیش نمایش مطابق با ابعاد عنصری که به عنوان entry-content طراحی شده تعیین می گردد. همانند خصوصیت entry-title هر Web Slice می تواند شامل بیشتر از یک entry-content باشد که همه این عناصر با هم ترکیب شده و یک پیش نمایش واحد را خواهند ساخت.

به دلایل امنیتی پنجره پیش نمایش اجازه استفاده ازScript ها و یا کنترل های Microsoft ActiveX را نخواهد داد. همچنین فرمها و دکمه های HTML نیز پشتیبانی نمی شوند. در عوض می توانید لینکهایی که شامل پارامترهای URL هستند را برای کاربر تدارک ببینید و در نتیجه صفحه جاری برای نمایش نتیجه کلیک کاربر روی لینک مشخص شده توسط مرورگر استفاده خواهد شد.

استفاده از عنصر entry-content اختیاری است ولی شدیداً توصیه می شود.

اجرای Web Slice در قسمتهای داینامیک سایت

به عنوان مثال بیایید نگاهی به قسمت آخرین پستهای رویاگر بیاندازیم. این قسمت از سایت در حقیقت یک User Control است که بوسیله یک کنترل Repeater، یک Unordered List) ul) را برای نمایش آخرین ارسالهای رویاگر تولید می کند.

بخش آخرین پستهای رویاگر

<div class="hslice" id="latestposts">
 <h2 class="entry-title">آخرین پستهای رویاگر</h2>
 <asp:Repeater ID="lastContentsRepeater" runat="server">
   <HeaderTemplate>
     <ul class="entry-content" >
   </HeaderTemplate>
   <ItemTemplate>
     <li>
      ...
     </li>
   </ItemTemplate>
   <FooterTemplate>
     </ul>
   </FooterTemplate>
 </asp:Repeater>
</div>

همانطوریکه مشاهده می کنید Repeater در یک div که با کلاس hslice و شناسه latestposts مشخص شده قرار گرفته است. در نتیجه تمام محتویات این div که خروجی های ul هستند به عنوان Web Slice شناسایی خواهد شد. تگ h2 با کلاس entry-title عنوان این Web Slice را مشخص می کند. در قسمت HeaderTemplate کنترل Repeater، تگ ul دارای کلاس entry-content شده است تا محتویاتش به عنوان محتویات پنجره پیش نمایش استفاده شود.

نمایش آخرین ارسالها در پنجره نمایش Web Slice

نکته مهم

IE فقط Web Sliceهایی که روی یک Web Server هستند را نمایش خواهد داد. بنابراین برای طراحی و امتهان Web Sliceها، سایت شما باید روی IIS یا یک فضای واقعی میزبانی شود.

و در پایان

مبحث Web Sliceها به همین موارد ختم نمی شود و شامل مباحث پیشرفته تری مانند کنترل زمان به روز رسانی و آگاه سازی کاربر، منابع به روز رسانی تناوبی، کنترل Style پنجره پیش نمایش، ویژگی Bookmark برای هدایت کاربر به صفحه دیگر، اعتبار سنجی کاربر و ... می شود که برای جلوگیری از طولانی شدن این پست تحقیق در مورد آنها را به خودتان می سپارم.

 همچنین بخوانید

نکته روز رویاگر را به سایت یا وبلاگ خود اضافه کنید

نکته روز رویاگر را به سایت یا وبلاگ خود اضافه کنید

نکته روز، بخشی از سایت رویاگر است که در آن هر روز نکته ای کوتاه و جدید در مورد طراحی همراه با تاریخ جاری آن روز را مشاهده خواهید کرد که در حال حاضر قسمت اعظم آن تشکیل شده از نقل قول های جالبی از شخصیتهای مطرح در ضمینه طراحی. با بکارگیری قطعه ای کوتاه از کد می توانید آنرا به آسانی به سایت یا وبلاگ خود اضافه کنید.

طراحی منوهای متحرک بدون نیاز به فلش، بخش دوم: Markup و CSS

طراحی منوهای متحرک بدون نیاز به فلش، بخش دوم: Markup و CSS

در بخش اول این مقاله با تکنیکها و روشهای لازم برای ایجاد فایل های تصویری مورد نیاز برای منوی کاربری متحرک آشنا شدیم. در ادامه بصورت قدم به قدم به ایجاد Markup و استایل دهی به آن، همراه با اشاره به توضیحات و نکات لازم مانند تکنیک CSS Sprite می پردازیم.

طراحی منوهای متحرک بدون نیاز به فلش، بخش اول: تهیه منابع تصویری

طراحی منوهای متحرک بدون نیاز به فلش، بخش اول: تهیه منابع تصویری

احتمالاً شما به عنوان طراح سایت (نه بازدید کننده سایت!) از دیدن منوهای متحرک و زیبای سایتهای فلش لذت برده اید. بعد از آشنایی با استانداردهای وب متوجه خواهید شد که عناصر فلش بخاطر مشکلات دسترسی پذیری و موارد دیگر جای چندانی در طراحی یک وب سایت استاندارد ندارند. حال چگونه می توان بدون استفاده از فلش منوهایی متحرک طراحی کرد؟

کنترل عنوان و متا تگ های صفحه بصورت پویا

کنترل عنوان و متا تگ های صفحه بصورت پویا

عنوان صفحات و متا تگ ها از عناصر کلیدی مورد توجه موتورهای جستجو هستند. استفاده از Master Page در پروژه های ASP.net در نگاه اول مانعی برای استفاده از عناوین و متا تگ های مستقل برای هر صفحه است. اما با استفاده از چند دستور ساده می توانید کنترل کاملی روی این قسمت از صفحات پویای سایت خود داشته باشید.

بکارگیری FCKeditor در ASP.NET

بکارگیری FCKeditor در ASP.NET

این مطلب در رابطه با طریقه نصب، یکپارچه سازی و تنظیم ادیتور FCKeditor در ASP.NET بنا به درخواست یکی از دوستان سایت رویاگر است. در این مقاله بطور قدم به قدم چگونگی دریافت، نصب، یکپارچه سازی و تنظیم این ادیتور قدرتمند را به همراه تمام نکاتی که باید هنگام نصب و استفاده رعایت شوند را خواهیم آموخت. در صورتیکه از ادیتوری غیر از FCKeditor استفاده می کنید و یا به دنبال ادیتوری کامل و سازگار با وب استانداردها برای سایت خود هستید مطالعه این مطلب را به شما توصیه می کنم.

مشاهده همه یادداشت ها

 نظرات این مطلب

نظرات: اولین فردی باشید که برای این مطلب نظر می دهید!

نظر شما

فرم ارسال نظر
کد
ارسال نظر
فرم جستجو
large desktopdesktoptabletphone © royagar.com