نمایی از صفحه Index کاتالوگ معرفی محصولات یک شرکت

به عنوان اولین مقاله آموزشی در زمینه طراحی برای چاپ به سراغ برنامه CorelDRAW میرویم. زمانی برنامه Macromedia Freehand برنامه محبوب چاپخانه ها و طراحان در ایران بود، ولی مدتی بعد CorelDraw بخاطر توانایی هایش توانست گوی سبقت را از این حریف سالخوده برباید. اکنون CorelDraw و Adobe Illustrator دو برنامه مطرح در بین برنامه های ویرایش بر پایه Vector هستند.

در این پست قدم به قدم به طراحی گویی شیشه ای خواهیم پرداخت که می تواند کارایی های متفاوتی داشته باشد. به عنوان مثال طرح بالا کاربرد این گوی شیشه ای را در طراحی صفحه Index کاتالوگ معرفی محصولات یک شرکت فرضی نشان می دهد.

در نوشتن این سری مقالات سعی می کنم با شرح توضیحات اضافی برای دوستان تازه کار، به همراه آموزش چگونگی طراحی طرح مشخص شده، نحوه کار با نرم افزار مربوطه را نیز شرح داده باشم.

یک دایره بکشید

ابزار Ellipse در CorelDraw

 در صورتیکه دقت کنید خواهید دید که حتی پیچیده ترین اشکال بر پایه سه شکل هندسی مربع، دایره و مثلث ساخته شده اند. بنابراین برای شروع ترسیم هر شکلی، هر چقدر پیچیده، آنرا در این سه شکل خلاصه کرده و از ابزارهای مربوطه برای رسم آن شکل استفاده کنید. طبیعتاً طراحی گوی شیشه ای ما نیز از یک دایره شروع خواهد شد! ابزار (Ellipse (F7 را از جعبه ابزار (Toolbox) انتخاب کرده و با نگهداشتن کلید Ctrl یک دایره متناسب بکشید.

دایره را با گرادیان شعاعی پر کنید

منوی Fountain Fill در CorelDraw

حال دایره را انتخاب کرده از جعبه ابزار، گزینه (Fill > Fountain Fill (F11 را انتخاب کنید تا پنجره Fountain Fill نمایش داده شود.

پنجره Fountain Fill در CorelDraw

در قسمت Type مقدار Radial و در قسمت Center offset به ترتیب مقادیر 0% برای Horizontal و 27% برای Vertical را وارد کنید. در صورتیکه هنگام تغییر این مقادیر به مربع Preview در سمت راست این پنجره دقت کنید می بینید که این مقادیر برای تنظیم نقطه مرکزی گرادیانی که در حالت شعاعی رسم می کنید می باشد. در حالت پیش فرض مخلوط رنگی شما با استفاده از دو رنگ ساخته می شود اما در این مورد، ما به رنگ سوم نیز نیاز داریم. در قسمت Color Blend رادیو باکس Custom را انتخاب کنید تا امکان افزودن رنگهای بیشتر فعال شود. حال اولین مربع مشکی کوچک سمت چپ را انتخاب کرده با انتخاب دکمه Other زیر پالت رنگها، پنجره Select Color باز می شود. مقادیر C:0 M:0 Y:60 K:0 را به ترتیب در قسمت Components وارد کنید. به پنجره Fountain Fill بازگشته و برای افزودن رنگ دوم جایی بین دو مربع سیاه و سفید Double Click کنید. کمی بالاتر کنترل Position فعال می شود. آنرا با مقدار 36% برای تنظیم دقیق موقعیت این رنگ جدید روی خط گرادیان مقدار دهی کنید. حالا دقیقاً مرحله تنظیم رنگ این نقطه جدید را مانند آنچه گفته شد با انتخاب دکمه Other و وارد کردن مقادیر C:0 M:60 Y:100 K:0 تکرار کنید. حال این کار را برای نقطه سوم، مربع سفید نیز با مقادیر C:0 M:0 Y:60 K:0 تکرار کنید.

در نهایت دایره را انتخاب و از پالت رنگهای سمت راست روی ضربدر Right Click کنید تا رنگOutline دایره حذف شود.

دو دایره شفاف به عنوان بازتاب نور روی گوی رسم کنید

نوار خصوصیات (Property Bar) در CorelDraw

ابزار Ellipse را بار دیگر انتخاب کرده و یک دایره دیگر روی دایره قبلی مانند تصویر بالا رسم کنید. با انتخاب هر ابزار، نوار خصوصیات (Property Bar) تنظیمات آن ابزار را نمایش خواهد داد. در نوار خصوصیات در قسمت Scale Factor روی آیکن قفل برای آزاد کردن Sizing Rate کلیک کنید و مقادیر 90% برای X و 85% را برای Y وارد کنید تا دایره شما شکل تخم مرغی مناسبی بگیرد. در مرحله بعد دایره جدید را انتخاب کرده از پالت رنگهای سمت راست روی رنگ سفید کلیک کنید تا دایره با رنگ سفید پر شود. رنگ Outline این دایره را نیز مانند قبلی با کلیک راست روی ضربدر در پالت رنگ حذف کنید.

Interactive Transparency Tool در CorelDraw

حال با انتخاب Interactive Transparency Tool، نوار خصوصیات، وضعیت شفافیت این دایره را نشان خواهد داد. از منوی Transparency Type نوع Uniform را انتخاب کرده و در قسمت Starting Transparency مقدار 80 را وارد کنید.

دستگیره های چرخش شیء در CorelDraw

حال این دایره را انتخاب کرده و با انتخاب (Edit > Duplicate (Ctrl+D  از نوار منوی اصلی برنامه، دایره را تکثیر کنید. در حالیکه ابزار Pick Tool انتخاب شده است روی این دایره یک بار کلیک کنید تا دایره به حالت چرخش وارد شود. با نگه داشتن کلید Ctrl دایره را 90 درجه بچرخانید و آنرا در موقعیتی مانند تصویر بالا قرار دهید.

نکته

راه سریعتر برای تکثیر یک شکل دقیقاً در جای قبلی اش استفاده از کلید + در قسمت ماشین حسابی صفحه کلید است.

بازتاب پنجره را روی گوی شبیه سازی کنید

منوی Convert To Curves

برای شبیه سازی بازتاب نور یک پنجره روی گوی به این ترتیب عمل کنید: با انتخاب ابزار(Rectangle Tool (F6 یک مستطیلِ کشیده ایستاده در قسمت بالا و سمت راست دایره رسم کنید. با یک تک کلیک روی مستطیل آنرا به حالت چرخش وارد کرده و آنرا حدود 60 درجه بچرخانید. شیء Rectangle در CorelDraw دارای خصوصیات و امکانات خاص خود است که در اینجا مورد نظر ما نیست. برای اینکه بتوانیم اضلاع شکل مستطیل را ویرایش کنیم باید این شکل را به یک شیء منحنی تبدیل کنیم. برای اینکار روی مستطیل راست کلیک کرده و گزینه Ctrl+Q) Convert To Curves) را انتخاب کنید.

Shape Tool در CorelDraw

در نتیجه با استفاده از ابزار (Shape Tool (F10 می توانید اضلاع را ویرایش کنید. با انتخاب این ابزار روی هر یک از اضلاع راست کلیک کرده گزینه To Curves را انتخاب کنید. حال CorelDraw دستگیره هایی برای ویرایش در انتهای هر یک از اضلاع اضافه می کند. با تنظیم دستگیره ها سعی کنید مستطیل را همانند شکل بالا تغییر شکل دهید.

طریقه Weld کردن اشیاء به هم

برای رسم خطوط داخلی پنجره نیز با ابزار Rectangle Tool دو مستطیل کشیده بلند رسم کرده و با تبدیل آنها به منحنی، آنها را مانند شکل بالا ویرایش کنید. حال هر دو مستطیل کشیده را با نگهداشتن کلید Shift انتخاب کرده و گزینه Weld را از نوار خصوصیات انتخاب کنید. در نتیجه هر دو شکل به هم جوش خورده و تشکیل یک شکل واحد را خواهند داد.

گزینه Back Minus Front

مجدداً شکل جدید و مستطیل پنجره را همزمان توسط Shift انتخاب کرده، گزینه Back Minus Front را از نوار خصوصیات انتخاب کنید تا خطوط داخلی پنجره از فرم مستطیل پنجره حذف شوند. با این کار شکل پنجره کامل می گردد.

Interactive Transparency Tool در CorelDraw

اکنون به روشی که آموخته اید پنجره را به ترتیب با رنگ سفید پر کرده با انتخاب Interactive Transparency Tool از نوع Radial آنرا شفاف کنید.

با رسم یک دایره، سایه رنگی زیر گوی را ترسیم کنید

پنجره Fountain Fill در CorelDraw

دایره ای دیگر دقیقاً به اندازه گوی اصلی رسم کنید. آنرا انتخاب کرده و در نوار خصوصیات در حالی که آیکن قفل آن باز است مقادیر 90% برای X و 15% را برای Y وارد کنید و آنرا در زیر گوی قرار دهید. بعد از حذف رنگ Outline دایره، از جعبه ابزار گزینه (Fill > Fountain Fill (F11 را انتخاب کنید تا پنجره Fountain Fill نمایش داده شود. در قسمت Type مقدار Linear را انتخاب کنید. در Color Blend رنگ آغازین را با کلیک روی دکمه From و بعد Other به ترتیب C:0 M:60 Y:100 K:0 وارد کنید. همینطور رنگ قسمت To را به C:0 M:0 Y:100 K:0 تغییر دهید. در قسمت Option مقدار Angle را برای تنظیم زاویه گرادیان بصورت عمودی، روی 90 درجه تنظیم کرده و برای Edge pad مقدار 10% را وارد کنید.

تنظیمات شفافیت سایه رنگی گوی

در نهایت با انتخاب Interactive Transparency Tool از نوع Uniform با مقدار 75 آنرا شفاف کنید.

نکته

با کمک ابزار(Interactive Fill Tool (G و نوار خصوصیات، به راحتی می توانید بدون باز کردن پنجره Fountain Fill اقدام به ویرایش نوع و زاویه پر شدن شکل مورد نظرتان نمایید.

با رسم دایره ای دیگر، انعکاس گوی را شبیه سازی کنید

تنظیمات انعکاس گوی در سطح

آخرین قسمت این پست آموزشی شبیه سازی انعکاس گوی در سطح محل قرار گیری آن است. در حالی که گوی اصلی انتخاب شده، Edit > Duplicate را از نوار منوی اصلی برنامه انتخاب کنید تا دایره تکثیر شود. در نوار خصوصیات با انتخاب گزینه Mirror Vertically آنرا بصورت عمودی برعکس کنید. حال اندازه دایره را با مقدار Scale Factor 90% برای X و 75% برای Y تغییر داده و در زیر سایه رنگی پایین گوی قرار دهید.

تنظینات شفافیت انعکاس گوی

ابزار Interactive Transparency Tool را از جعبه ابزار انتخاب کنید. سپس از منوی Transparency Type نوع Linear را انتخاب کنید. با اینکار دو دستگیره که در انتهای هر سر آن یک مربع، یکی به رنگ سیاه و دیگری سفید قرار دارد به دایره اضافه می شوند. مربع سفید مقدار شفافیت نقطه آغازین را کنترل می کند که معمولاً 0 است و مربع مشکی مقدار شفافیت نقطه پایانی را با مقدار پیش فرض 100. در این مورد، مربع سفید را انتخاب کرده و در قسمت Transparency Midpoint مقدار 85 را وارد کنید تا نقطه اول ما از شفافیت 85 آغاز شده و در نقطه دوم به شفافیت 100 برسد. حال در قسمت Fountain Transparency Angle and Edge Pad به ترتیب از بالا به پایین مقدار 90- و 23 را وارد کنید. همانند زمانی که با استفاد از پنجره Fountain Fill اقدام به تنظیم دقیق نحوه پر شدن شکلتان می کنید، با انتخاب گزینه Edit Transparency پنجره Fountain Transparency تنظیمات کاملی را در اختیار شما قرار خواهد داد.

سه گوی شیشه ای رنگی به عنوان نمونه ای از کاربرد طراحی

حال می توانید با تکثیر و تغییر رنگ این گوی، آنرا برای کاربردهای مختلف و در پروژه های متفاوت بکار بگیرید. همانطوریکه میبینید من با تکثیر این گوی در رنگهای متفاوت از آن برای قسمت header یک وب سایت فرضی استفاده کرده ام.

نتیجه گیری

در این پست به بهانه ترسیم یک گوی شیشه ای نکات آموزشی فراوانی را درباره برنامه CorelDraw تحت پوشش قرار دادیم. از مهمترین آنها می توان به چگونگی رسم اشکال پایه هندسی، نحوه رنگ آمیزی اشکال با گرادیان چند رنگی، چگونگی تبدیل اشکال پایه هندسی به منحنی و ویرایش اضلاع آن، ترکیب دو شکل مستقل، بدست آوردن یک شکل جدید توسط حذف دو شکل مجزا از همدیگر و تنظیم دقیق شفافیت یک شکل اشاره کرد.

دریافت فایل منبع این پست

با اینکه در طراحی این گوی از نسخه X4 برنامه CorelDraw استفاده شده، اما فایل منبعی که دریافت می کنید با نسخه 12 به بعد این برنامه سازگار است.

 همچنین بخوانید

نشانه ها، بخش دوم: شیوه استاندارد طراحی و ارائه لوگو

نشانه ها، بخش دوم: شیوه استاندارد طراحی و ارائه لوگو

در بخش اول نشانه ها در دنیای گرافیک، مباحثی درباره انواع نشانه ها، کاربردها، خصوصیات، تقسیم بندی ها و ... مطرح شد. در بخش دوم شیوه استاندارد طراحی و ارائه یک نشانه را بصورت قدم به قدم بررسی خواهیم کرد.

نشانه ها، بخش اول: مقدمه ای بر طراحی لوگو

نشانه ها، بخش اول: مقدمه ای بر طراحی لوگو

در این مقاله در مورد مبانی طراحی لوگو شامل مراحلی که در طراحی یک لوگو باید مورد توجه قرار گیرند، خصوصیتهای یک آرم امروزی، تقسیم بندیها و انواع آرم و نشان با زبانی ساده آشنا خواهید شد.

طراحی گوی شیشه ای توسط CorelDRAW

طراحی گوی شیشه ای توسط CorelDRAW

در این پست قدم به قدم به طراحی گویی شیشه ای با نرم افزار قدرتمند CorelDraw خواهیم پرداخت که می تواند کارایی های متفاوتی داشته باشد. از مهمترین مواردی که خواهید آموخت می توان به چگونگی رسم اشکال پایه هندسی، نحوه رنگ آمیزی اشکال با گرادیان چند رنگی، چگونگی تبدیل اشکال پایه هندسی به منحنی و ویرایش اضلاع آن، ترکیب دو شکل مستقل، بدست آوردن یک شکل جدید توسط حذف دو شکل مجزا از همدیگر و تنظیم دقیق شفافیت یک شکل اشاره کرد.

5 دلیل برای همکاری با یک وبلاگ

5 دلیل برای همکاری با یک وبلاگ

بخاطر زندگی در عصر دیجیتال، حضور Online شما خیلی مهم است. همکاری با یک وبلاگ روش کاملی برای رسیدن به این هدف است. با اینکار شما نام خودتان را در میان همکاران خلاق و مشتریان بالقوه خود مطرح خواهید کرد. در این پست من در 5 دلیل شرح خواهم داد که چرا هر طراحی باید با وبلاگها همکاری کند و این چطور به تخصصش کمک خواهد کرد.

مشاهده همه یادداشت ها

 نظرات این مطلب

نظر شما

فرم ارسال نظر
کد
ارسال نظر

لیست نظرات

Max

Max

 • جمعه، 13 شهریور 1388
سلام .
اجرا كردم ،با فلش، چون corel بلد نيستم و بعد هم نور پردازيش رو با انيميشن تصوير كردم.
براي يه كار 10 دقيقه اي بد نشد .
ممنون. چند تا چيز جديد ياد گرفتم .
در پناه خدا موفق و پيروز باشي.
Hamed

Hamed

 • یکشنبه، 15 شهریور 1388
فکر اینجاشا نکرده بودم .
این پنجره ای که انداختی روش حسابی شگفت زده شدم.
خیلی جالب بود
سعید

سعید

 • یکشنبه، 15 شهریور 1388
ندیده بودم اینجا رو ایول کارت درسته.
کتایون

کتایون

 • چهارشنبه، 22 اردیبهشت 1389
باید به افرادی که مثل شما به راحتی معلومات و تجربیات خود را در اختیار سایرین قرار می دهند ، افتخار کرد .
به عنوان یک مدرس کامپیوتر ، از شما تشکر می کنم و امیدوارم این روش شما ادامه داشته باشد .

ضمناً سایت بسیار شیک و جذابی دارید ...
از اینکه در این سایت از تبلیغات سرسام آور خبری نیست و تمرکز روی موضوع اصلی سایت است ، بسیار لذت بردم و احساس آرامش کردم .

موفق و موید باشید .
مصطفی مقدم

مصطفی مقدم

 • چهارشنبه، 22 اردیبهشت 1389
متشکر بابت لطفتون به سایت.
موفق باشید.
امیر علی انوری

امیر علی انوری

 • جمعه، 29 مهر 1390
ممنون از آموزش قشنگتون . خیلی جالب بود.

بنده با حرف سرکار خانم کتایون موافقم .
واقعا سایت جالبی دارید . در کنار کسب و کار به آموزش هم پرداختید .
بدري

بدري

 • شنبه، 30 مهر 1390
كارهاتون جالبه منم هنر دوست داشتم.اما متاسفانه مهندسي منابع طبيعي خوندم.الانم شركت توليد محصولات كشاورزي زدم.آقاي مقدم خيلي تو جامعه به هنر كم اهميت ميدن.من عاشق هنر بودم اما خانوادم اجازه ندادن هنر بخونم.با اينه واسه هيچكدوم از كاراي هنريم كلاس نرفتم.اما نقاشي ميكشم.نمايشگاه نقاشي گذاشتم.هم مداد هم زغال.نمايشگاه كيف و كفش گذاشتم.همه كاراش دستي و از ابتكار خودم بود.نمايشگاه كارت پستال،كارت عروسي(دستي) گذاشتم. و كلي كارهاي ديگه كه اگه كلاس ميرفتم الان واسه خودم يه آدم معروفي مي شدم اما.....متاسفانه...هرچند اين كارم هم بد نيست.از قديم گفتن اگه آدم بخواد زندگي كنه،ميتونه زندگي رو هر جور كه هست واسه خودش بهشت كنه.به شرطي كه تلاش كنه! موفق باشيد
مصطفی مقدم

مصطفی مقدم

 • شنبه، 14 آبان 1390
متشکرم بابت لطفی که به کارها دارید.

موفق باشید.
sadoughi

sadoughi

 • شنبه، 17 دی 1390
با سلام
وب سایت بسیار خوب و جامعی دارید.
خسته نباشید.
masoud

masoud

 • پنجشنبه، 04 اسفند 1390
besiar aalii aghaye moghaddam
طراحی سایت

طراحی سایت

 • ﺳﻪشنبه، 15 فروردین 1391
مطالبتون خیلی پربار و جالب هستند.
موفق و پیروز باشید.
علیرضا

علیرضا

 • دوشنبه، 05 تیر 1391
سلام از بایت سایت عالیتون متشکرم
واقعا اموزشتون عالی بود .بازم از این اموزشهای مفید قرار بدید تو سایتتون
narges

narges

 • یکشنبه، 22 بهمن 1391
خيلي مطالب خوبي بود ممنون از آموزش قشنگتون.
مسعود

مسعود

 • جمعه، 27 بهمن 1391
با سلام خدمت استاد گرامی

تشکر از این همه لطفی که در حق هنرجویان دارید امیدوارم همیشه موفق باشید
طراحی بنر تبلیغاتی

طراحی بنر تبلیغاتی

 • یکشنبه، 19 شهریور 1396
سلام وعرض ادب
ممنون وسپاسگزارم از سایت خوبتون ، امیدوارم روند روبه رشدی داشته باشید
ثبت نام مدارس شاهد

ثبت نام مدارس شاهد

 • پنجشنبه، 24 خرداد 1397
خیلی ممنونم بابت انتشار این مقاله بسیار مفید و کاربردی موفق باشید
به امید موفقیتهای روز افزون.
فرم جستجو
large desktopdesktoptabletphone © royagar.com