تصویری از چندین لوگوی ایرانی

استاد عبدالرضا چارئی

هویت فردی و گروهی اشخاص و سازمان ها به لحاظ نوع فعالیت که رمز گونه نمایش داه می شود نشان نام دارد.

نشانه ها، زیر مجموعه ای از دنیای گرافیک

با انقلاب های صنعتی در اروپا و صنعتی شدن سریع جوامع و گسترش فعالیتهای مردم و کلانشهر ها، ضرورت بوجود آمدن آرم و نشان بیش از بیش برای شرکت ها و تجار احساس شد. هر چند قبل از آن در پاره ای از اصناف از سنبل یا نمادها به صورت صنفی مثلاً نماد کلید برای کلید سازی ها استفاده می شد.

در ابتدا، تجار و بازرگانان از امضا یا تصویر خود و یا حیوان یا میوه مورد نظر خود استفاده می کردند. کم کم دیگر نشان ها نماینده شرکتها، نهادها و ... شدند و به مرور زمان گسترش پیدا کرده و به انواع گوناگون تقسیم شدند.

نشانه ویژ گی های یک محصول یا مؤسسه را نشان می دهد. هر نشان و فرمی باید دارای مفهوم و محتوا باشد. علاوه بر آن، یک طراح باید به دانش روز آگاه باشد. همینطور یک نشانه باید خاص بوده و از نشان های دیگر مؤسسات جدا باشد. علاوه بر جذابیت و دیدنی بودن، یک نشان خوب باید ساده و گویا باشد تا سریع در ذهن نقش ببندد.

مراحلی که در طراحی یک نشانه باید مورد توجه قرار گیرند

 1. تفکر: دوری از ابزار زدگی و اجراهای ناشیانه، بهره گیری درست از ابزار بعد از تفکر و اتود برای اجرای دقیقتر و سرعت در اجرا.
 2. اتود: بعد از تفکر و با توجه به موضوع، مخاطب و نوع کاربرد، با کنار هم چیدن اجزا، اِلمان ها، رنگ، فرم، و ... شروع به اتود زدن می کنیم.
 3. بحث و گفتگو با سفارش دهنده: آموزش و آگاهی برای سفارش دهندگانی که سواد بصری و یا آگاهی کاملی ندارند.
 4. اجرا: پس از تجزیه تحلیل و انتخاب چند اتود نوبت به اجرا می رسد.
 5. شناسنامه: پس از تایید طرح نهایی یعنی نسخه فاینال، نوبت به طراحی شناسنامه برای نشانه می رسد.

طراحی شناسنامه برای نشانه و اهمیت آن

شناسنامه طرح، علاوه برنام طراح، سال طراحی، نام شرکت و یا سفارش دهنده و موارد جزئی، باید شامل مطالبی در مورد خود طرح باشد:

 1. توضیحاتی درباره تاریخچه، سمبلها و یا هر چیزی که در طراحی نشان حاضر از آنها بهره گرفته شده است.
 2. توضیحاتی در مورد شیوه رسم طرح در یک اندازه استاندارد، مواردی شامل خطوط، ترام، رنگ ها و ترکیبات آنها و نکات خاص دیگر.

سمبل روی پرچم جمهوری اسلامی ایران

هر چند در کشور ما عده ای به آن توجه نمی کنند اما مورد دوم بسیار با اهمیت است. به عنوان مثالی برای نشان دادن اهمیت این قضیه، در بازیهای آسیایی در کشور کره جنوبی شاهد بودیم به دلیل ارائه ندادن شناسنامه رسم نشانه الله پرچم جمهوری اسلامی ایران به مسئولان بازیها، طراحان فوق برای طراحی نشان الله به جای استفاده از بیس هلال، از بیس دایره بهره گرفته بودند و نشان بسیار تغییر یافته بود.

همینطور در بسیاری از موارد شاهد هستیم که طراحی دیگر از شرکت سفارش گرفته و به دلیل نداشتن شناسنامه آرم شرکت مربوطه، با دریافت تصویری از آرم قبلی شرکت و اسکن آن اقدام به طراحی مجدد می کند. در نتیجه بخاطر تغییرات ایجاد شده در اسکن و در طی مرحله اجرای مجدد، هنگامی که نشان مذکور در ابعاد بزرگ یا کوچک بکار می رود مشکلات کار مشهود می شود.

خصوصیتهای یک آرم امروزی

باید توجه داشت که این تعاریف همواره نسبی بوده و بر اثر مرور زمان با پیشرفت تکنولوژی و سطح اطلاع بشر همواره دستخوش تغییر هستند. مثلاً با توجه به نوع تکنولوژی در زمان حاضر، یک آرم علاوه بر موارد ذکر شده باید دارای قابلیتهای زیر باشد:

 1. قابلیت تبدیل به مهر.
 2. قابلیت تبدیل به حجم.
 3. قابلیت تبدیل به انمیشن (سه بعدی).
 4. چاپ در ابعاد بسیار کوچک و استفاده در ابعاد بسیار بزرگ.
 5. قابلیت بکارگیری چند رنگ در طرح.

البته نشانه ای ایده آل است که تاریخ مصرف آن کوتاه مدت نباشد، یعنی آنچنان خوب و قوی طراحی شده باشد که در اثر مرور زمان نیازی به تغییر آن ایجاد نشود و حتی اگر نیاز به تغییری حس شد، به صورت Redesign (دوباره سازی طرح) باشد. به عبارتی دیگر پایه و سابقه طرح حفظ شده و فرم کلی مطابق نیاز روز تغییر کند. مانند آرم شرکت Shell که در زیر مشاهده می کنید:

سیر تکامل لوگوی Shell

تقسیم بندی نشانه ها از دیدگاه مرتضی ممیز

استاد ممیز نشانه های تصویری را به چند بخش تقسیم کرده اند:

 • نشانه هایی که با موضوع ارتباط مستقیم دارند، مثل تصویری از سر یک گاو برای محصولات لبنی.
 • نشانه هایی که با موضوع ارتباطی غیر مستقیم و به صورت استعاره و کنایه یا تشبیه دارد، مثل تصویر شیر برای شرکت پژوی فرانسه که نشان از قدرت ، اقتدار دارد.

لوگوی شرکت خودرو سازی پژو

همچنین این شیر ایستاده است و علاوه بر ایستایی و پابرجایی، به نوعی آماده مبارزه است و یا زبان استعاره بر این نکته اشاره دارد که علاوه بر سلطنت در دنیای ماشین، همواره استوار و آماده مبارزه است. هرچند در دنیای تولید اتومبیل ممکن است این گونه نباشد.

انواع نشان ها (Signs)

 1. سمبل (Symbol): نشان، رمز، نماد، مربوط به فرهنگ و اعتقاد یک قوم و ملت است.
 2. نشان تجاری - صنعتی (Trade Mark) .
 3. علامتها و هویت های ملی میهنی (Emblem): مثل نشان پرچم یک ملت.
 4. آرم (Arm): نشان برای شرکت ها، مؤسسات، اماکن.
 5. لوگو (Logo Type): لوگو یک آرم نیست. لگو حتما باید خوانده شود، کلمه باید کامل طراحی شود.
 6. مونوگرام (Monogram) یا نشان های حرفی: هنگامیکه از حرف اول نام و یا فامیل به صورت همزمان یا مجزا برای طراحی نشان استفاده شود.
 7. پیکتوگرام (Pictogram): نشان های تصویری به صورت ست (گروه)، جزو مقوله اطلاع رسانی است. گرام از نمودار آمده و پیکتو از تصویر. در طراحی پیکتو گرام ابتدا باید مخاطبین مشخص شوند. به عنوان مثال طراحی پیکتوگرامی که در خیابان کاربرد دارد باید برای بزرگ و کوچک، باسواد و بی سواد قابل درک باشد.
 8. نشانه های صوتی (Signal): مانند نشانه صوتی تلفن همراه نوکیا.
 9. نشانه ها نوری: مثل چراغ های راهنمایی و رانندگی.

انواع آرم

 1. آرم تصویری: دید در طبیعت دارد.
 2. آرم نوشتاری: از مجموع چند کلمه و حرف تشکیل می شود.
 3. آرم تلفیقی: در نوشته از یک تصویر هم استفاده می شود.
 4. آرم انتزاعی: برگرفته از طبیعت است و مفهومی می باشد. یعنی ارتباط مستقیم و غیر مستقیم با موضوع ندارد و مفهومی می باشد. می تواند هندسی یا آزاد باشند.

برند

به هویت یک آرم ونشانه برند می گویند.

و در پایان

در پایان شایان ذکر است که همواره در هنر مهمترین اصل و عنصر تخیل است و یک هنرجو و یا هنرمند نباید به هیچ وجه خود را محدود کند و همیشه در یک چهار چوب قدم بردارد. ولی آین بدان معنا نیست که به اصول اولیه پایبند نباشد.

این مقاله، علاوه بر تجربیات هنرمند برداشتی بود آزاد از سخنان اساتید محترم: مرتضی ممیز، ابراهیم حقیقی، مسعود سپهر، عبدالرضا چارئی، مسعود نجابتی، مهران رجبی، مهدی صادقی، محمود ارواحی آذر، پرویز سلیمانی، مهرنیا، فرخ محجوبی و نادی.

 همچنین بخوانید

نشانه ها، بخش دوم: شیوه استاندارد طراحی و ارائه لوگو

نشانه ها، بخش دوم: شیوه استاندارد طراحی و ارائه لوگو

در بخش اول نشانه ها در دنیای گرافیک، مباحثی درباره انواع نشانه ها، کاربردها، خصوصیات، تقسیم بندی ها و ... مطرح شد. در بخش دوم شیوه استاندارد طراحی و ارائه یک نشانه را بصورت قدم به قدم بررسی خواهیم کرد.

نشانه ها، بخش اول: مقدمه ای بر طراحی لوگو

نشانه ها، بخش اول: مقدمه ای بر طراحی لوگو

در این مقاله در مورد مبانی طراحی لوگو شامل مراحلی که در طراحی یک لوگو باید مورد توجه قرار گیرند، خصوصیتهای یک آرم امروزی، تقسیم بندیها و انواع آرم و نشان با زبانی ساده آشنا خواهید شد.

طراحی گوی شیشه ای توسط CorelDRAW

طراحی گوی شیشه ای توسط CorelDRAW

در این پست قدم به قدم به طراحی گویی شیشه ای با نرم افزار قدرتمند CorelDraw خواهیم پرداخت که می تواند کارایی های متفاوتی داشته باشد. از مهمترین مواردی که خواهید آموخت می توان به چگونگی رسم اشکال پایه هندسی، نحوه رنگ آمیزی اشکال با گرادیان چند رنگی، چگونگی تبدیل اشکال پایه هندسی به منحنی و ویرایش اضلاع آن، ترکیب دو شکل مستقل، بدست آوردن یک شکل جدید توسط حذف دو شکل مجزا از همدیگر و تنظیم دقیق شفافیت یک شکل اشاره کرد.

5 دلیل برای همکاری با یک وبلاگ

5 دلیل برای همکاری با یک وبلاگ

بخاطر زندگی در عصر دیجیتال، حضور Online شما خیلی مهم است. همکاری با یک وبلاگ روش کاملی برای رسیدن به این هدف است. با اینکار شما نام خودتان را در میان همکاران خلاق و مشتریان بالقوه خود مطرح خواهید کرد. در این پست من در 5 دلیل شرح خواهم داد که چرا هر طراحی باید با وبلاگها همکاری کند و این چطور به تخصصش کمک خواهد کرد.

مشاهده همه یادداشت ها

 نظرات این مطلب

نظر شما

فرم ارسال نظر
کد
ارسال نظر

لیست نظرات

Mahmood

Mahmood

 • پنجشنبه، 14 آبان 1388
mataleb erae shode dar mored neshane ha besyar khob bood.va hata dar mavaredi baraye man tazegi dasht. ama behtar bood ke be hamrahe har tozihi tasviri ham eraee mishod.
مصطفی مقدم

مصطفی مقدم

 • دوشنبه، 18 آبان 1388
محمود عزیز،
نویسنده مطلب دوست عزیزم حامد اشکانی، بخاطر مشغله فعلی امکان اصلاح این پست رو ندارند. اما منتظر پست بعدی از ایشون که در اون به مراحل طراحی یک آرم می پردازند باشید.
حامد

حامد

 • ﺳﻪشنبه، 19 آبان 1388
سلام محمود عزیز
نخست از نظر ی که دادید بسیار ممنونم .
البته سخنی که شما نوشتید درسته ، سعی می کنم در مطالب بعدی از تصاویر بیشتری استفاده کنم.
hamed-eslami

hamed-eslami

 • جمعه، 09 مهر 1389
سلام
من حامد اسلامی دانشجو ارشد معماری دانشگاه همدانم.از شما خواهش می کنم حتما شماره تماستون رو برام میل کنید.تو بد بنبستی گیر کردم.
به امید دیدار
با تشکر از مطالب خوبتون
حامد

حامد

 • شنبه، 06 آذر 1389
سلام حامد عزیز
آدرس پست الکترونیکی ام را برات گذاشتم
خوشحال می شم بتونم برات کاری انجام بدم.
hamedashkani @yahoo.com
بهار

بهار

 • شنبه، 14 اسفند 1389
ولقعا" عالي بود
ممنونم
masoud

masoud

 • چهارشنبه، 03 اسفند 1390
salam aghaye moghad'am site besiar mofide jalebe tavajohi darid...behetun tabrik migam .

karetun aalie...
kheili khosh halam ke mitunam graphic ro har chand ke reshteye tahsilim nist(ama yeki honaraye morede alaghame) be surate elmio osuli inja donbal konam
فهیمه

فهیمه

 • دوشنبه، 15 اسفند 1390
ممنون از مطالب خوبتون
فهیمه

فهیمه

 • دوشنبه، 15 اسفند 1390
mersi az site khunetun,movafagh bashid
مهتاب

مهتاب

 • یکشنبه، 30 مهر 1391
سلام جالب بود منم رشتم گرافیک اما تو طراحی لگو خیلی مشکل دارم ممنون میشم بهم کمک کنید
حمیدرضا

حمیدرضا

 • پنجشنبه، 20 تیر 1392
کاملا شفاف و آموزنده..
ممنونم ازتون.
محسن روشن بین

محسن روشن بین

 • جمعه، 04 مرداد 1392
خیلی جالب بود
طراحی سایتتون هم خیلی زیباست
متشکرم
عمرانه

عمرانه

 • پنجشنبه، 19 تیر 1393
با عرض سلام و خسته نباشید و ممنون از سایت خوبتون من دانشجوی کارشناسی رشته تصویر سازی هستم به من یک پیشنهاد طراحی آرم شده در مورد جمعیت ، آرمانهای امام ،انقلاب و رهبری کاردانی رشتم گرافیک بوده و از طراحی آرم یک چیز هایی رو می دونم یک چیز هایی هم از جمعیت و نشانه هایی کهمربوط به انقلاب و مربوط به رهبری بشه رو پیدا کردم می خواست اگر لطف کنید و آدرس ایمیل تون رو بدید اتود هایی ر اکه زدم بفرستم و اگر ایرادی داره یا نیاز به نشانه ای داره که من فراموش کردم یا از اون اطلاعی نداشتم بهم کمک کنید تا بتونم رفع شون کنم با تشکر از شما
الهام

الهام

 • چهارشنبه، 10 تیر 1394
با سلام خدمت شما،آقای اشکانی من یک سری مطالب خوب و جامع در مورد علائم راهنما و مسیریابی آسان در بیمارستان ها لازم دارم،میخواستم ببینم اگر مطلبی دارید،با عرض زحمت برای من قرار میدید.
نوعروس

نوعروس

 • شنبه، 30 مرداد 1395
برای شروع کار به گرافیک تبلیغاتی و ... در این حوزه بدون پیش زمینه به نظر شما باید چه مسیری رو طی کرد تا زودتر به نتیجه مطلوب رسید؟؟؟

با تشکر
<a href="http://www.noarous.com/">نوعروس</a>
قالیشویی

قالیشویی

 • دوشنبه، 06 دی 1395
ممنون از مطلبتون.
طراحی لوگو قبل از مهارت نیاز به خلاقیت داره واقعا!

فرید

فرید

 • یکشنبه، 01 مرداد 1396
خیلی مطلب مفید و خوبی بود
تشکر
شرکت خدماتی

شرکت خدماتی

 • چهارشنبه، 05 مهر 1396
بنظم طراحی لوگو لازمه اش داشتن خلاقیته
فرم جستجو
large desktopdesktoptabletphone © royagar.com