Alternative Text

در بخش نخست این مجموعه مقالات، با نشان و انواع آن آشنا شدیم و در بخش دوم در مورد شیوه استاندارد طراحی و ارائه ی نشان مطالبی ارائه شد. در این بخش به یکی از پر کاربرد ترین و آشنا ترین انواع نشان؛ تریدمارک (که بصورت عامه به آن مارک) گفته می شود و قابلیت تبدیل شدن آن به برند خواهیم پرداخت.

علائم تجاری و بازرگانی (Trade Mark)

به نشان های تجاری و بازرگانی Trade Mark گفته می شود، این نشان معمولا ثبت می شود و یک نوع دارایی شخصی است که به دارندگان اطمینان می دهد که هیچ کس حق استفاده از آن را ندارد.

چند نمونه از علایم تجاری: لگوگرام کوکا کولا، لوگو و آرم آدیداس، مونوگرام دی اند جی، سمبل ورساک

ویژگی های یک نشان تجاری خوب

در طراحی یک نشان تجاری علاوه بر اینکه باید کلیه ویژگی های استانداردی که قبلا برای طراحی نشان ها به آن اشاره شد رعایت شود باید به نکات زیر هم توجه کرد.

 • به صورت قانونی قابل حمایت باشد
 • به آسانی تلفظ شود
 • به آسانی به خاطر سپرده شود
 • به آسانی قابل تشخیص باشد
 • توجه را جلب کند
 • مزیت ها و استفاده های محصول را بیان کند
 • شرکت یا محصول را به خوبی معرفی کند
 • موقعیت مرتبط با محصول قابل رقابت را مشخص کند

باید توجه داشت در درجه نخست، نشان تجاری یک تعهد است و می گوید که شما آن نام را می شناسید و به تعهد آن اعتماد دارید. اعتماد گامی حیاتی و مهم است که هدف نشان تجاری شتاب دادن به این گام، با وسیله نفوذ قراردادن تعهد ضمنی نشان تجاری است.

اغلب نشان های تجاری یک المان (علامت) ویژه دارند که به عنوان یک میانبر برای به یادآوری تعهد نشان تجاری عمل می کند. این المانها از رنگ، شکل، حروف و تصاویر برای خلق یک تصویر متمایز استفاده می کند که هم برای جلب چشم ما و هم برای هدایت نظر ما در مسیری که می خواهد طراحی شده است. نشان تجاری ممکن است با آهنگ، شعار و عبارات گیرا همراه باشد.

همچنین یکی از مهم ترین عناصر بازاریابی و موفقیت یک سازمان نشان تجاری آن سازمان می باشد و در واقع تصویری است که سازمان یا شرکت را با همه ابعادش معرفی می کند و یا تصویری از آنچه که هست یا می خواهد باشد را در ذهن بیننده، مشتریان، مصرف کنندگان و ... ایجاد می کند و شرکت یا سازمان را از رقبا متمایز می کند و همچنین معرف کالاها و خدمات ایجاد شده توسط شرکت می باشد.

پیش تر به انواع نشان ها اشاره کرده بودیم قابل ذکر است که در صورتی که این نشان ها با هدف تجاری و بازرگانی طراحی شود در حوزه ترید مارک هم قرار می گیرند، به عنوان مثال لگوی شرکت کوکا کولا یا لگو و آرم شرکت ادیدآس و یا مونوگرام شرکت دلس گابانا (دی اند جی) و یا سمبل ورساک .

برند (Brand)

به هویت یه نشان برند می گویند. بی شک هدف و آرزوی اغلب شرکت ها و موئسسات بازرگانی و تجاری و تولیدی مطرح شدن مارک و نامشان به عنوان یک برند است.

چند نمونه از برندها: برند چنل، تصویر برند تیسوت، تصویر برند پارکر، تصویر برند بیک

عوامل بسیاری در مطرح شدن یک برند نقش ایفا می کنند بی شک یکی از مهمترین این عوامل نشان و یا نماد گرافیکی آن برند است، طراحان گرافیک نقش بسیار مهمی در ارائه یک برند ایفا می کنند، از طراحی نشان گرفته تا بسته بندی و نوع ارائه محصول. بنابر این نمادها و المانهای گرافیکی در ایفا و ارائه یک برند، نقش مهم و منحصر به فردی را دارا می باشند. اما باید توجه داشت که برند صرفاً یک نام و نماد گرافیکی نیست. عناصر بسیار مهم دیگری هم در مفهوم برند ایفای نقش می کنند. عناصری همچون کیفیت، افراد مصرف کننده، مراکز فروش ، تبلیغات ، تجربیات و...

بنابراین برند دارای ماهیتی اجتماعی است و قابلیت هویت سازی برای خود در جوامع را دارا می باشد و نقش مردم در حیات بخشیدن به آن غیر قابل تصور است، به نوعی که مردم گاهی نسبت به آن حس مالکیت پیدا می کنند و می گویند این برند محبوب من است و بیشتر سازمانها نماد و یا نشان خود را با هدف ارزش آفرینی برای خود و یا محصولات خود مورد استفاد قرار می دهند.

و در پایان

در بخش بعدی و پایانی نشانه ها به سوالات مطرح طراحان گرافیک بخصوص کسانی که به تازگی وارد حیطه طراحی شده اند شامل نحوه بستن قرار داد، شیوه ثبت نشان و معافیت مالیاتی خواهیم پرداخت.

 همچنین بخوانید

نشانه ها، بخش دوم: شیوه استاندارد طراحی و ارائه لوگو

نشانه ها، بخش دوم: شیوه استاندارد طراحی و ارائه لوگو

در بخش اول نشانه ها در دنیای گرافیک، مباحثی درباره انواع نشانه ها، کاربردها، خصوصیات، تقسیم بندی ها و ... مطرح شد. در بخش دوم شیوه استاندارد طراحی و ارائه یک نشانه را بصورت قدم به قدم بررسی خواهیم کرد.

نشانه ها، بخش اول: مقدمه ای بر طراحی لوگو

نشانه ها، بخش اول: مقدمه ای بر طراحی لوگو

در این مقاله در مورد مبانی طراحی لوگو شامل مراحلی که در طراحی یک لوگو باید مورد توجه قرار گیرند، خصوصیتهای یک آرم امروزی، تقسیم بندیها و انواع آرم و نشان با زبانی ساده آشنا خواهید شد.

طراحی گوی شیشه ای توسط CorelDRAW

طراحی گوی شیشه ای توسط CorelDRAW

در این پست قدم به قدم به طراحی گویی شیشه ای با نرم افزار قدرتمند CorelDraw خواهیم پرداخت که می تواند کارایی های متفاوتی داشته باشد. از مهمترین مواردی که خواهید آموخت می توان به چگونگی رسم اشکال پایه هندسی، نحوه رنگ آمیزی اشکال با گرادیان چند رنگی، چگونگی تبدیل اشکال پایه هندسی به منحنی و ویرایش اضلاع آن، ترکیب دو شکل مستقل، بدست آوردن یک شکل جدید توسط حذف دو شکل مجزا از همدیگر و تنظیم دقیق شفافیت یک شکل اشاره کرد.

5 دلیل برای همکاری با یک وبلاگ

5 دلیل برای همکاری با یک وبلاگ

بخاطر زندگی در عصر دیجیتال، حضور Online شما خیلی مهم است. همکاری با یک وبلاگ روش کاملی برای رسیدن به این هدف است. با اینکار شما نام خودتان را در میان همکاران خلاق و مشتریان بالقوه خود مطرح خواهید کرد. در این پست من در 5 دلیل شرح خواهم داد که چرا هر طراحی باید با وبلاگها همکاری کند و این چطور به تخصصش کمک خواهد کرد.

مشاهده همه یادداشت ها

 نظرات این مطلب

نظر شما

فرم ارسال نظر
کد
ارسال نظر

لیست نظرات

خانم میبدی

خانم میبدی

 • دوشنبه، 24 مهر 1391
سلام
مجموعه مقالاتی که در مورد لوگو و...... گذاشتید برای من که تازه به دنیای گرافیک وارد شدم بسیار مفید واقع شد.
با سپاس فراوان
حامد اشکانی

حامد اشکانی

 • شنبه، 29 مهر 1391
امیدوارم که همینطور باشه خانم میبدی ، قصد من هم ارائه مطالب به صورتی بود که تا بحال جایی به این گونه ارائه نشده باشه ، خواستم یک بار دیگه برای من همکاران بعضی از واژه ها و اصطلاحات و مطالب یادآوری بشه ، بسیار می بینم
جدا از جامعه همکاران فرق بین آرم و لگو و سمبل ... را نمی دونن که تاسف باره ...
javad

javad

 • ﺳﻪشنبه، 05 فروردین 1393
mamnoooooon
Jaleb bod
khaili tarahi saiteton ghashange
فرم جستجو
large desktopdesktoptabletphone © royagar.com